Енипеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Енипеј
Ενιπέας
Ποταμός Ενιπέας.jpg
Енипеј низ шума
Местоположба
ЗемјиГрција
КрајКатеринско, Егејска Македонија
Физички особености
Извор 
 • местоОлимп
 • координати40°04′13″ N; 22°20′49″ E / 40.0703° СГШ; 22.3470° ИГД / 40.0703; 22.3470
Устие 
 • место
Егејско Море кај Грица
 • координати
40°09′19″ N; 22°32′55″ E / 40.1553° СГШ; 22.5485° ИГД / 40.1553; 22.5485Координати: 40°09′19″ N; 22°32′55″ E / 40.1553° СГШ; 22.5485° ИГД / 40.1553; 22.5485
Особености на сливот
Енипеј во рамките на Егејска Македонија
извор
утока

Енипеј (грчки: Ενιπέας) или Мавролонгос (Μαυρόλογγος) — река во Катеринско, Егејска Македонија.[1]

Реката е извира под врвот Кастро на Олимп (2.817 м) и тече најопшто во источен правец. По спуштањето од планината навлегува во Пиериската Низина и проаѓа северно од Литохоро. Тече на североисток и се влева во Егејското Море како регулиран канал северно од Грица.

Поважна природна знаменитост на реката е Енипејската Клисура со Енипејскиот Водопад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Φαράγγι και Καταρράκτες του Ενιπέα“. My Greek Heart. Архивирано од изворникот на 2020-08-03. Посетено на 6 февруари 2022.