Галик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Галик
Gallikos River at Eleftherio-Kordelio municipality, Thessaloniki prefecture, Greece.jpg
Поглед на Галик од мост
Слив
Главен изворпланината Круша
УстиеСолунски Залив
Сливна повр.930
Физички особености
Должина65 единица?
Галик на Ризницата
Мост на Галик за време на Првата светска војна

Галик (грчки: Γαλλικός, Галикос) — река во централниот дел на Егејска Македонија (денес во Грција), со должина од околу 60 километри, а сливот ѝ зафаќа површина од 930 км2.

Реката извира от јужните падини на планината Круша, тече во јужен правец, па минува крај градотКукуш и се влева в Солунскиот Залив меѓу с. Текелиево (Синдос) и Солун. Заедно со почетните водотеци, реката е долга вкупно 65 километри.

По реката е крстена и поранешната општина Галик. Во Грција, покрај „Галикос“ се користи и древното име „Ехедор“ (Εχέδωρος, Ехедорос), по кое е наречена и поранешната општина со центар во Текелиево.[1]

Галик минува и крај Лагадинското Поле, каде солинските сртови продолжуваат во Круша и го делат коритото на Галик од полето.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]