Гуменџиска Река

Координати: 40°48′30″N 22°37′15″E / 40.8083° СГШ; 22.6207° ИГД / 40.8083; 22.6207
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гуменџиска Река
Πλατανόρεμα
Местоположба
ЗемјиГрција
КрајЕниџевардарско, Егејска Македонија
Физички особености
Извор 
 • местоПајак
 • координати40°57′01″N 22°23′20″E / 40.9504° СГШ; 22.3888° ИГД / 40.9504; 22.3888
Устие 
 • место
Вардар кај Бозец (посредно)
 • координати
40°48′30″N 22°37′15″E / 40.8083° СГШ; 22.6207° ИГД / 40.8083; 22.6207
Особености на сливот
Гуменџиска Река во рамките на Егејска Македонија
извор
утока

Гуменџиска Река или Бозечка Река (грчки: Πλατανόρεμα, Платанорема) — река во Ениџевардарско, Егејска Македонија.[1]

Реката извира во источниот дел на планината Пајак, југозападно од селото Крива. Тече на исток, минува јужно од Крива и излегува од планината во Солунското Поле. Проаѓа јужно од градот Гуменџе, а потоа свртува на југ и ја прима големата десна притока Цикарица. Кај Ангелова Чука ја прима и притоката Сука. Минува источно од Либаово и почнува да тече на југоисток, напоредно на реката Леска. Поминува југозападно од Кушиново и Кониково. Кај Бозец, каде на грчки се нарекува Атира, се приклучува во мрежата на напојни канали во Солунското Поле, и поради тоа повеќе не се влева непосредно во Вардар како некогаш.[2]

Притоки[уреди | уреди извор]

→ лева, ← десна

 • ← Цикарица
 • → Пицика
 • ← Цикарица
 • ← Сука
 • → Казан
 • → Вирот
 • → Три Извора
 • → Коџа Дере
 • → Кавакдезме
 • → Кацика

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Шалдевъ, Христо (1930). „Областьта Боймия в Югозападна Македония“ (PDF). Македонски прегледъ. София: Издава Македонскиятъ наученъ институтъ. VI (1): 52.
 2. По топографска карта М1:50 000, издание 1980-1985 „Генеральный штаб“