Прејди на содржината

Суровичка Река

Координати: 40°42′41″N 21°41′02″E / 40.7115° СГШ; 21.6839° ИГД / 40.7115; 21.6839
Од Википедија — слободната енциклопедија
Суровичка Река
Ρέμα Αμύντα
Местоположба
ЗемјиГрција
КраиштаОпштина Суровичево, Егејска Македонија
Физички особености
Извор 
 • местоРудничко Езеро
 • координати40°36′37″N 21°35′15″E / 40.6104° СГШ; 21.5874° ИГД / 40.6104; 21.5874
Устие 
 • место
Петерско Езеро
 • координати
40°42′41″N 21°41′02″E / 40.7115° СГШ; 21.6839° ИГД / 40.7115; 21.6839
Должина15,5 км
Особености на сливот

Суровичка Река (грчки: Ρέμα Αμύντα) — река во Леринско, Егејска Македонија. Наречена е по градот Суровичево низ кој поминува.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Реката се наоѓа во југоисточниот дел на Леринскиот округ и претставува одливен водотек од Рудничкото Езеро и завршува во Петерското Езеро на североисток. Во голема мера уште поодамна го изгубила природното корито со изградбата на големата каналска мрежа за наводнување во регионот. Има вкупна должина од 15,5 км со правец југозапад-североисток. Околу реката е рамницата Сариѓол со големи обработливи површини. Суровичка Река почнува од северниот брег на Рудничкото Езеро. Кај селото Сотир конечно влегува во природното корито. Минува западно од Суровичево и се влева во Петерското Езеро.[1]

Флора и фауна[уреди | уреди извор]

По течението на реката се застапени извонредно голем број на растителни и животински видови, и покрај тоа што нивните живеалишта веќе долго време страдаат од загадувањето пестициди, индустриски отпад и домашни фекалии.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Ρέμα Αμύντα“. Natura Graeca. Посетено на 9 март 2021.