Сариѓол (област)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Котлината Сариѓол со градот Кајлари

Сариѓол[1] (грчки: Σαρῆ Γκιόλ[2]) или Кајларско Поле — голема котлина во западна Егејска Македонија, денес во Грција. Оградена е на исток од планината Каракамен со краците Негушка Планина (Дурла) на североисток и Докса на југоисток. На југозапад се издига планината Сињак, а од северозапад е Нередската Планина (Вич). На југ Сариѓол преминува во Кожанското Поле, а на север се четирите езера — Рудничкото, Зазерци, Островското и Петерското, како и планините Мала Река и Мала Ниџе. Најважно населено место во котлината е градот Кајлари (Птолемаида).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и Статистика. София: Българско Книжовно Дружество. стр. 27. Посетено на 2015-09-12.
  2. Μανάδης, Νικηφόρος. „Τα εκκλησιαστικά της επαρχίας Εορδαίας, σ. 7“ (PDF). Посетено на 2015-09-12.

Координати: 40°33′1″N 21°43′26″E / 40.55028° N; 21.72389° E / 40.55028; 21.72389