Суровичево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Суровичево
Αμύνταιο
Црквата во центарот на градот.
Црквата во центарот на градот.
Местоположба
Суровичево се наоѓа во Грција
Суровичево
Координати 40°41′ СГШ 21°41′ ИГД / 
Управа
Држава: Грција
Област: Западна Македонија
Округ: Лерин
Население (2001)[1]
Општина
 - Население: 18.975 жит.
 - Површина: 599,6 км2
 - Густина: 32 жит/км2
Општинска единица
 - Население: 8.378 жит.
Месност
 - Население: 4.407 жит.
Друго
Часовен појас: EET/EEST (UTC+2/3)
Рег. табл.: ΡΑ

Суровичево (грчки: Αμύνταιο, Аминдео) — град во Леринскиот округ во Егејска Македонија, денес во Грција. Претставува административен центар на општината Суровичево.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа на 33 километри југоисточно од центарот на префектурата Лерин, во североисточниот дел на котлината Сариѓол, на еден километар јужно од Петерското Езеро во подножјето на планината Ниџе. Планините Мала Ниџе и Мала Река го одделуваат градот од Пелагонија. Маалото „Аналипси“ во северниот дел од градот се води како одделно село и има 629 жители.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Железничката станица во селото во 1894 г.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Подробни резултати од пописот во 2001 г. PDF (39 МБ) (грчки) (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]