Љубетино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Љубетино
Љубетино is located in Грција
Љубетино
Љубетино (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Љубетино е село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Љубетино се наоѓа недаелку од патот од Суровичево за Костур на дваесетина километри југоисточно од Лерин[1]. Според записите на Ѓорче Петров селото Љубетино се наоѓа приближно на југ од Лерин на 4 часа растојание, расположено на едно рамно место на јужната страна на истата падина на којашто е Ајтос[2]. Тоа граничи со езерата Врапчанско и Зазерско на југ, со Екши Су и патот за Кајљар на југоисток и исток, со Ајтос, Невеска и Зелениче на запад[2].

Историja[уреди | уреди извор]

Селото Љубетино се среќава во турските пописни дефтери од XV век, односно од опширниот пописен дефтер број 16 за Леринската нахија од 1481 година каде за селото запишано како Лботн е запишано дека вкупно имало 45 христијански македонски семејства кои произведувале пченица до 61 товари, јачмен и друго до 54 товари, бостан, обработувале лозја и чувлае свињи за што селото остварувало свкупен приход од 9266 акчиња[3]. Според записите на Ѓорче Петров од 1896 година селото Љубетино имало 55 куќи со 260 жители Македонци[2].

Стопанство[уреди | уреди извор]

Селото иако лежи в поле, не е богато, а главни производи се жито, детелина и тутун[1]. Населението делумно се занимава и со овоштарство и сточарство[1].

Население[уреди | уреди извор]

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 367 264 338 354 462 554 426
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Симовски, Тодор (1998). „Лерински округ (Х/1)“. Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. Скопје: Институт за национална историја. стр. 161. 
  2. 2,0 2,1 2,2 Петров, Ѓорче (1896). превод: Марио Шаревски. уред. Материјали по изучувањето на Македонија (2016 издание). Скопје: Единствена Македонија. стр. 463. ISBN 978-608-245-113-8. 
  3. Соколоски, Методија (1973) (на македонски). Турски документи за историјата на македонскиот народ. II. Скопје: Архив на Македонија. стр. 382. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]