Црква „Св. Никола“ - Суровичево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Никола
Aγίου Νικολάου
Карта
40°41′32.8″N 21°40′35.5″E / 40.692444° СГШ; 21.676528° ИГД / 40.692444; 21.676528Координати: 40°41′32.8″N 21°40′35.5″E / 40.692444° СГШ; 21.676528° ИГД / 40.692444; 21.676528
МестоСуровичево, Леринско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитектонски типтрикорабна базилика
Управа
Архијерејско намесништвоСуровичевско
ЕпархијаЛеринско-преспанско-еордејска

Свети Никола (грчки: Aγίου Νικολάου) — црква во гратчето Суровичево во Леринско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Леринско-преспанско-еордејската епархија на Цариградската патријаршија.

Црквата е сместена на старите гробишта на Суровичево. Претставува трикорабна базилика со осумаголна купола и трикатна камбанарија, која според мермерната плоча е пуштена во употреба на 6 јуни 1821 г.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ιεροί Ναοί“. Δήμος Αμυνταίου. Архивирано од изворникот на 2016-12-21. Посетено на 21 август 2016.