Невеска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Невеска
Νυμφαίο
Селото Невеска
Селото Невеска
Невеска is located in Грција
Невеска
Невеска
Локација во општината
Kinotita Nymfeou - Florina prefecture, Greece - political map - municipality level.svg
Координати: 40°39′N 21°30′E / 40.650° СГШ; 21.500° ИГД / 40.650; 21.500Координати: 40°39′N 21°30′E / 40.650° СГШ; 21.500° ИГД / 40.650; 21.500
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругЛерин
ОпштинаСуровичево
Надм. вис.&100000000000013500000001.350 м
Население (2001)[1]
 • Општ. един.413
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)
Рег. таб.ΡΑ

Невеска (грчки: Νυμφαίο) е село во Егејска Македонија, Република Грција. Населено е претежно со македонско и влашко население. После 2011 година, селото припаѓа на општината Суровичево. Во 2001 селото има 413 жители, а во 1895 година се претпоставува дека имало околу 3,500 жители. Селото е заштитено од грчката влада како ретко архитектурно место.

Невеска е планинско село, сместено на надморска висина од 1,350 метри високо на Нередска Планина. Оддалечено е 16 км од Суровичево и 17 км од Лерин.

Историja[уреди | уреди извор]

За време на Илинденското востание, Невеска заедно со соседното гратче Клисура, е ослободена од четите на востаниците Васил Чакаларов, Пандо Кљашев, Никола Андреев и Марко Иванов.

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]