Врапчин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Врапчин
Χειμάδιο
Врапчин is located in Грција
Врапчин
Врапчин
Местоположба во областа
Врапчин is located in Суровичево (општина)<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; left: -1452.4%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Врапчин
Местоположба на Врапчин во општината Суровичево и областа Западна Македонија
Координати: 40°35′N 21°33′E / 40.583° СГШ; 21.550° ИГД / 40.583; 21.550Координати: 40°35′N 21°33′E / 40.583° СГШ; 21.550° ИГД / 40.583; 21.550
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругЛерин
ОпштинаСуровичево
Општ. единицаЛехово
Надм. вис.&10000000000000600000000600 м
Население (1981)
 • ВкупноВклучено во Сребрени
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Врапчин (грчки: Χειμάδιο, Химадио, или Χειμάδιον, Химадион, до 1928 година Βράπτσιν, Врапцин или Βράψιν, Врапсин[1]) - раселено село во Егејска Македонија, Република Грција, во општината Суровичево, во областа Западна Македонија. Со пописите од 1981 и 1991 година жителите се вклучени во соседното село Сребрени[2].

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Врапчин е сместено на самиот западен брег на Врапчинско Езеро (Рудничко Езеро). Селото се наоѓа на надморска висина од 600 м. Всушност тоа било колибарска населба на селаните од Сребрени.

Историја[уреди | уреди извор]

За време на Османлиското Царство во селото живеел турски семејства кои се иселиле за време на Првата балканска војна.

Селото било напуштено во текот Грчката граѓанска војна[2].

Демографија[уреди | уреди извор]

Милоевиќ наведува дека во селото живееле 8 турски семејства. Истите се разбегале за време на Првата балканска војна, а имотите ги откупиле Македонци од соседното Сребрени. Движењето на населениото по години е следното[2]:

  • 1913 - 28 жители (заедно со соседното Инско)
  • 1920 - 47 жители
  • 1928 - 56 жители
  • 1940 - 15 жители
  • 1951 - не се спомнува како населба
  • 1961 - 23 жители
  • 1971 - 8 жители
  • 1981 - вклучени во Сребрени

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Βράπτσιν - Χειμάδι
  2. 2,0 2,1 2,2 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. Скопје. стр. 145.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]