Црква „Св. Константин и Елена“ - Суровичево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Константин и Елена
Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης
Поглед на црквата
Карта
40°41′25″N 21°40′43″E / 40.69028° СГШ; 21.67861° ИГД / 40.69028; 21.67861Координати: 40°41′25″N 21°40′43″E / 40.69028° СГШ; 21.67861° ИГД / 40.69028; 21.67861
МестоСуровичево, Леринско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Управа
Архијерејско намесништвоСуровичевско
ЕпархијаЛеринско-преспанско-еордејска

Свети Константин и Елена (грчки: Ιερός ναός Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης) — црква во гратчето Суровичево во Леринско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Леринско-преспанско-еордејската епархија на Цариградската патријаршија.

Историја[уреди | уреди извор]

Сегашната црква е новоградба. Изворната црква е изградена од црковната општина за време на Бугарската егзарихија. Во 1972 г. во походот против македонштината, леринскиот митрополит Августин Кандиотис решил да ја срамни со земја оваа црква, за што се упторебени тенкови.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Η ζωή του «χομεϊνί» Αυγουστίνου Καντιώτη“. False Faith. 26 април 2009. Посетено на 22 јули 2020. Занемарен непознатиот параметар |цитат= (help)
  2. Andreou, A. and K. Kasvikis (2018). „The Difficult Past of a Town: The Resonant Silences and Suppressed Memories of Florina's Cultural Heritage“ (PDF). MuseumEdu (6): 154–155. Занемарен непознатиот параметар |month= (help); no-break space character во |pages= во положба 4 (help)