Кајлари

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Кајлар)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кајлари
Πτολεμαΐδα
Поглед.
Поглед.
Амблем на Кајлари
Амблем
Кајлари is located in Грција
Кајлари
Кајлари
Местоположба во областа
Dimos Ptolemaidas.png
Координати: 40°31′N 21°41′E / 40.517° СГШ; 21.683° ИГД / 40.517; 21.683Координати: 40°31′N 21°41′E / 40.517° СГШ; 21.683° ИГД / 40.517; 21.683
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожани
Површина
 • Вкупна217,901 км2 (84,132 ми2)
Население (2001)[1]
 • Вкупно35.539
 • Густина0.16/км2 (0.42/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.502 00
Повик. бр.24630
Рег. таб.KZ
Мреж. местоptolemaida.gr


Кајлари или Кајлар (грчки: Πτολεμαΐδα, Птолемаида) — град во Егејска Македонија. Денес има 37.289 жители и се наоѓа помеѓу окрузите Лерин, Кожани и Меглен во Западна Македонија. Градот е голем индустриски и стопански центар на Грција и произведува над 70% од грчката електрична струја.

Име[уреди | уреди извор]

Грчката верзија на името потекнува од од Птоломеј Лаг, првиот генерал на Александар Македонски. Многу Македонци живеат тука и во околниот крај.[2][3]

Култура[уреди | уреди извор]

Фудбалскиот клуб на Кајлар се нарекува Еордаикос (грчки: Εορδαϊκός). Друг тим е ФК Птолемаидас. Градот има училишта, градинки, гимназии, цркви, банки, пошта, железничка станица (Кожани - Лерин), полициска станица, кула на вода, и плоштади. Постои потенцијал во блиска иднида во градот да се отвори универзитет. Музејот на антропологија и фолклор е со седиште во градот.

Економија[уреди | уреди извор]

Ова е високоразвиен индустриски центар. Четирите електрани во оваа област произведуваат 70% од електричната енергија во Грција, со користење на големи локални депозити на лигнит како гориво. Електраните се во сопственост на Електростопанство на Грција (ДЕИ), главниот работодавач во градот. Фабриката е посветена на премиер на Грција во тоа време, Константин Караманлис. Другите две се во Суровичево во Леринско и во Топчилар.

Етнички состав на населението[уреди | уреди извор]

Значителен дел од жителите на Кајлари денес се Грци доселени од Мала Азија или нивни потомци. Тие биле бегалци кои први пристигнале во Егејска Македонија во текот на 1920-тите години како резултат на размената на населението според Договорот од Лозана. Има и значителен број на Македонци, особено во соседните села.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]