Рендина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рендина
Ρεντίνα
Црквата „Св. Марина“
Црквата „Св. Марина
Рендина is located in Грција
Рендина
Рендина
Местоположба во областа
Рендина во рамките на Бешик
Рендина
Местоположба на Рендина во Општина Бешик и областа Централна Македонија
Координати: 40°39′N 23°36′E / 40.650° СГШ; 23.600° ИГД / 40.650; 23.600Координати: 40°39′N 23°36′E / 40.650° СГШ; 23.600° ИГД / 40.650; 23.600
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСолунски округ
ОпштинаОпштина Бешик
Општ. единицаРендина
Надм. вис.&10000000000000222000000222 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно504
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.570 21
Повик. бр.+30-2397-xxx-xxx

Рендина (грчки: Ρεντίνα) — село во Лагадинско, Егејска Македонија, денес во општината Бешик на Солунскиот округ, Централна Македонија, Грција.[2]. Пред реформата на локалната власт во 2011 година Рендина бил дел од општина Рендина[2].

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 19 километри западно од Ставрос и 80 километри источно од Солун, во североисточниот дел на Халкидик. Селото се наоѓа на надморска височина од 222 метри, на источниот брег на Бешичкото Езеро, на патот кој води од Солун кон Кавала. Наречена е по блиската река Рендина која почнува од езерото и завршува во Струмскиот Залив.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век Рендина било село во Лагадинската каза во рамките на Отоманското Царство.

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. По потпишувањето на Лозанскиот договор во 1923 година помеѓу Република Турција и Република Грција, во селото се населиле грчки бегалци од Анадолија.

Демографија[уреди | уреди извор]

Населбата била создадена од грчките доселеници. Според податоците од 1928 година, во селото живееле 71 жител, додека во 1940 година селото броело 55 жители. Селото во пописот од 1951 година броело 125 жители, на пописот од 1961 година во селото живееле 88 жители, во 1971 година имало 341 жител, во 1981 година имало 211 жители, додека во 1991 година имало 187 жители[3] а во 2001 имало 182 жители. Денеска, населението на селото е 504 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 55 125 88 341 211 187 182 504
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви
Археолошки наоѓалишта
Природни

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. 2,0 2,1 Kallikratis law Архивирано на 27 април 2017 г. Greece Ministry of Interior (грчки)
  3. Симовски, Тодор Христов; Здружение на децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија (1998). Населените места во Егејска Македонија Д. 2. Скопје: Печатница „Гоце Делчев”.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]