Ѓулџук Маало

Од Википедија — слободната енциклопедија


Ѓулџук Маало
Ѓулџук Маало во рамките на Егејска Македонија
Ѓулџук Маало
Местоположба на Ѓулџук Маало во Егејска Македонија
Ѓулџук Маало на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 0703050102

Ѓулџук Маало (Ѓулџук или Ѓулчук) — село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]