Горно Ставрос

Координати: 40°39′N 23°41′E / 40.650° СГШ; 23.683° ИГД / 40.650; 23.683
Од Википедија — слободната енциклопедија
Горно Ставрос
Μηλιές
Горно Ставрос is located in Грција
Горно Ставрос
Горно Ставрос
Местоположба во областа
Горно Ставрос во рамките на Бешик
Горно Ставрос
Местоположба на Горно Ставрос во Општина Бешик и областа Централна Македонија
Координати: 40°39′N 23°41′E / 40.650° СГШ; 23.683° ИГД / 40.650; 23.683
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСолунски округ
ОпштинаОпштина Бешик
Општ. единицаРендина
Надм. вис.&1000000000000008000000080 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно796
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.570 14
Повик. бр.+30-2397-xxx-xxx

Горно Ставрос (грчки: Άνω Σταυρός, Ано Ставрос) — село во Општина Бешик во Солунски округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.[2]. Пред реформата на локалната власт во 2011 година Горно Ставрос бил дел од општина Рендина[2].

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 1,5 километри јужно од Ставрос и 80 километри источно од Солун, во североисточниот дел на Халкидик. Селото се наоѓа на надморска височина од 80 метри, на брегот од Струмски Залив на планината Сугљани.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век местото каде денеска се наоѓа селото било во Лагадинската каза во рамките на Отоманското Царство.

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. По потпишувањето на Лозанскиот договор во 1923 година помеѓу Турција и Грција, во селото се населиле грчки бегалци од Анадолија и го основале селото.

Денеска, според пиписот од 2011 година, во селото живеат 796 луѓе.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. 2,0 2,1 Kallikratis law Архивирано на 27 април 2017 г. Greece Ministry of Interior (грчки)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]