Прејди на содржината

Аланли

Координати: 40°37′N 23°20′E / 40.617° СГШ; 23.333° ИГД / 40.617; 23.333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Аланли
Πλατεία
Аланли is located in Грција
Аланли
Аланли
Местоположба во областа
Аланли во рамките на Бешик
Аланли
Местоположба на Аланли во Општина Бешик и областа Централна Македонија
Координати: 40°37′N 23°20′E / 40.617° СГШ; 23.333° ИГД / 40.617; 23.333
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСолунски округ
ОпштинаОпштина Бешик
Општ. единицаЕгри Буџак
Надм. вис.&10000000000000495000000495 м
Население (2021)[1]
 • Вкупно41
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.570 20
Повик. бр.+30-2393-xxx-xxx

Аланли или Платеја (грчки: Πλατεία, Платеја) — село во Општина Бешик во Солунски округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 39 километри западно од Ставрос и 52 километри источно од Солун, во северниот дел на Халкидик. Селото се наоѓа во непосредна близина до Загливер и некогашното Кизели. Лежи на надморска височина од 495 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век Клисели било македонско село кое се наоѓало во Лагадинската каза во рамките на Отоманското Царство.

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. По потпишувањето на Лозанскиот договор во 1923 година помеѓу Турција и Грција, во селото се населиле грчки бегалци од Анадолија.

Во 1926 година селото било преименувано во Платеја.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1928 година селото било чисто бегалско село со 51 семејства и со 185 жители[2], додека во 1940 година селото броело 42 жители. Селото во пописот од 1951 година броело 388 жители, на пописот од 1961 година во селото живееле 383 жители, во 1971 година имало 126 жители, во 1981 година имало 1 жител, додека во 1991 година имало 74 жители а во 2001 имало 74 жители[3]. Денеска, населението на селото е 27 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 42 388 383 126 1 81 74 27 41
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2021 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  3. „Folketeljing 2011, revidert“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-09-24. Посетено на 2017-03-06.