Кокала

Координати: 40°37′N 23°29′E / 40.617° СГШ; 23.483° ИГД / 40.617; 23.483
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кокала
Κοκκαλού
Кокала is located in Грција
Кокала
Кокала
Местоположба во областа
Кокала во рамките на Бешик
Кокала
Местоположба на Кокала во Општина Бешик и областа Централна Македонија
Координати: 40°37′N 23°29′E / 40.617° СГШ; 23.483° ИГД / 40.617; 23.483
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСолунски округ
ОпштинаОпштина Бешик
Општ. единицаМадитос
Надм. вис.&1000000000000008000000080 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно174
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.570 20
Повик. бр.+30-2397-xxx-xxx

Кокала (грчки: Κοκκαλού) — село во Општина Бешик во Солунски округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.[2]. Пред реформата на локалната власт во 2011 година Кокалу била дел од општина Мадитос[2].

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 60 километри источно од Солун и на 20 километри западно од Ставрос, во североисточниот дел на Халкидик, во близина на Бешичкото Езеро. Во близина на селото поминува автопатот кој води од Солун кон Кавала.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век Враста било село во Лагадинската каза во рамките на Отоманското Царство.

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година селото имало 170 жители Турци[3].

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. По потпишувањето на Лозанскиот договор во 1923 година помеѓу Турција и Грција, во селото се населиле грчки бегалци од Анадолија додека муслиманското население ги напуштило своите домови.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1928 година селото било мешано со 52 семејства и 203 бегалци[4], додека во 1940 година селото броело 315 жители. Селото во пописот од 1951 година броело 324 жители, на пописот од 1961 година во селото живееле 435 жители, во 1971 година имало 339 жители, во 1981 година имало 270 жители, додека во 1991 година имало 265 жители[5]. Денеска, населението на селото е 174 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 315 324 435 339 270 265 174
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. 2,0 2,1 Kallikratis law Архивирано на 27 април 2017 г. Greece Ministry of Interior (грчки)
  3. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 169.
  4. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  5. Симовски, Тодор Христов; Здружение на децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија (1998). Населените места во Егејска Македонија Д. 2. Скопје: Печатница „Гоце Делчев”.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]