Рендинска крстокуполна црква

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рендинска крстокуполна црква
Τρουλλαίος ναός της Ρεντίνας
Поглед на црквата
Карта
40°39′23.1″N 23°37′26.7″E / 40.656417° СГШ; 23.624083° ИГД / 40.656417; 23.624083Координати: 40°39′23.1″N 23°37′26.7″E / 40.656417° СГШ; 23.624083° ИГД / 40.656417; 23.624083
МестоРендина, Лагадинско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитектонски типкрстокуполен храм
ЗавршенаXII век
Управа
Архијерејско намесништвоРендинско
ЕпархијаЛагадинско-ајватовско-рендинска

Рендинска крстокуполна црква (грчки: Τρουλλαίος ναός της Ρεντίνας) — средновековна црква кај селото Рендина, Лагадинско, Егејска Македонија.[1] Денес е во урнатини.

Црквата е сместена во источниот дел на Рендинската тврдина. Изградена е во времето на династијата Палеолози. Претставува крстокуполен храм со тлоцрт на слободен крст. На влезот на црквата има остатоци од живописан портрет на ктитор од XIV век. Внатре има остатоци од забележителни керамички украси.[2][1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Το κάστρο της Ρεντίνας“. Protostrator. Посетено на 4 декември 2017.
  2. Σουγλέ, Βασιλική (2010). Φωτογραμμετρική αποτύπωση του οχυρωμένου βυζαντινού οικισμού της Ρεντίνας (PDF). Θεσσαλονίκη: Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. стр. 13. Посетено на 20 јуни 2014.