Дуско

Координати: 40°8′N 21°8′E / 40.133° СГШ; 21.133° ИГД / 40.133; 21.133
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дуско
Δοτσικό
Стариот мост во селото
Стариот мост во селото
Дуско is located in Грција
Дуско
Дуско
Местоположба во областа
Дуско во рамките на Гребен (општина)
Дуско
Местоположба на Дуско во Општина Гребен и областа Западна Македонија
Координати: 40°8′N 21°8′E / 40.133° СГШ; 21.133° ИГД / 40.133; 21.133
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребен
ОпштинаГребен
Општ. единицаДуско
Надм. вис.&100000000000010600000001.060 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно39
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Дуско — село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]