Палеокоприва

Од Википедија — слободната енциклопедија
Палеокоприва
Κνίδη
Палеокоприва is located in Грција
Палеокоприва
Палеокоприва
Местоположба во областа
Палеокоприва во рамките на Гребен (општина)
Палеокоприва
Местоположба на Палеокоприва во Општина Гребен и областа Западна Македонија
Координати: 40°6′N 21°35′E / 40.100° СГШ; 21.583° ИГД / 40.100; 21.583Координати: 40°6′N 21°35′E / 40.100° СГШ; 21.583° ИГД / 40.100; 21.583
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребен
ОпштинаГребен
Општ. единицаВенци
Надм. вис.&10000000000000690000000690 м
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Палеокоприва (грчки: Κνίδη, Палеокниди; до 1957 г. : Παλαιοκόπριβα, Палеокоприва[1]) — напуштено село во Егејска Македонија, општина Гребен, област Западна Македонија.

Географија[уреди | уреди извор]

Околу 3 километри северно од Коприва, на надморска височина од 690 метри, до граѓанската војна постоело макото село Палеокоприва кое административно влегувало во составот на општината Коприва.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Изгледа дека се работи за постарата населба Коприва, одамна напуштена од месните жители кои изградиле нова населба позната како Коприва. Во постарите статистики Палеокоприва не се спомнува, што укажува дека била сосема напуштена. Обновена е во 1923 година, кога тука биле населени 15 бегалски семејства со вкупно 40 жители, колку што броело селото во пописот од 1928 година, а во пописот од 1940 година селото е евидентирано со 61 жител. Палеокоприва настрадала во времето на Граѓанската војна и повеќе не била обновена.[2]

Извори[уреди | уреди извор]

  • Христов Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. Скопје.

Наводи[уреди | уреди извор]