Агии Теодори (Гребенско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Агии Теодори
Άγιοι Θεόδωροι
Агии Теодори is located in Грција
Агии Теодори
Агии Теодори
Местоположба во областа
Агии Теодори во рамките на Гребен (општина)
Агии Теодори
Местоположба на Агии Теодори во Општина Гребен и областа Западна Македонија
Координати: 39°59′N 21°30′E / 39.983° СГШ; 21.500° ИГД / 39.983; 21.500Координати: 39°59′N 21°30′E / 39.983° СГШ; 21.500° ИГД / 39.983; 21.500
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребен
ОпштинаГребен
Најм. вис.&10000000000000770000000770 м
Население (2011)[1]
 • Општ. един.215
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.51 100
Повик. бр.+30 24620
Рег. таб.ΡΝ

Агии Теодори — село во Егејска Македонија, Република Грција. Во селото според пописот од 2011 година има 215 жители.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на околу 20 км југоисточно од градот Гребен, на главниот пат Гребен - Трикала.

Историја[уреди | уреди извор]

Агии Теодори е нова населба, создадена во периодот 1970-1971 по наредба на воената хунта во Грција. Во ова село во текот на 1970-тите години се преселени жители од околните постари села Манас, Плјаса, Лебиново, Георгица, Критадес и Снихово.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Населението во селото се занимава со сточарство и повремено во летниот период се враќа во напуштенитте живеалишта каде го испасуваат добитокот.

Демографија[уреди | уреди извор]

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население / / / / 359 362 299 211
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]