Прејди на содржината

Лебиново

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лебиново
Лебиново во рамките на Егејска Македонија
Лебиново
Местоположба на Лебиново во Егејска Македонија
Лебиново на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ

Лебиново е гребенско село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Во Отоманското Царство[уреди | уреди извор]

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Линово се води како чисто грчко село во Гребенската каза на Серфиџенскиот санџак со 37 куќи.[1] Истовремено се појавува и Лебис како чисто грчко-муслиманско село со 14 куќи.[2]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 72.
  2. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 73.