Прејди на содржината

Агија Тријада (Гребенско)

Координати: 40°09′N 21°23′E / 40.150° СГШ; 21.383° ИГД / 40.150; 21.383
Од Википедија — слободната енциклопедија
Агија Тријада
Αγία Τριάδα
Агија Тријада is located in Грција
Агија Тријада
Агија Тријада
Местоположба во областа
Агија Тријада во рамките на Гребен (општина)
Агија Тријада
Местоположба на Агија Тријада во Општина Гребен и областа Западна Македонија
Координати: 40°09′N 21°23′E / 40.150° СГШ; 21.383° ИГД / 40.150; 21.383
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребен
ОпштинаГребен
Население (2011)[1]
 • Општ. един.32
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.51 100
Повик. бр.+30 24620
Рег. таб.ΡΝ

Агија Тријада — село во Гребенско, Егејска Македонија. Во селото според пописот од 2011 година има 32 жители.

Географија

[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 15 километри северно од градот Гребен.

Историја

[уреди | уреди извор]

Агија Тријада не се споменува во официјалните статистики во почетокот на XX век.

Првично постои како малло, кое се наоѓа на еден километар северозападно од центарот на големото село Пикровеница. Во 1971 година Агија Тријада се стекнува со административен статус на посебно село.[2]

Демографија

[уреди | уреди извор]

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 99 99 79 93 32
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија
  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Административен развој на Општина Гребен[мртва врска]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]