Оксарх

Координати: 40°10′N 21°38′E / 40.167° СГШ; 21.633° ИГД / 40.167; 21.633
Од Википедија — слободната енциклопедија
Оксарх
Έξαρχος
Оксарх is located in Грција
Оксарх
Оксарх
Местоположба во областа
Оксарх во рамките на Гребен (општина)
Оксарх
Местоположба на Оксарх во Општина Гребен и областа Западна Македонија
Координати: 40°10′N 21°38′E / 40.167° СГШ; 21.633° ИГД / 40.167; 21.633
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребен
ОпштинаГребен
Општ. единицаВенци
Надм. вис.&10000000000000720000000720 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно62
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Оксарх — село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]