Филипишта

Координати: 40°5′N 21°9′E / 40.083° СГШ; 21.150° ИГД / 40.083; 21.150
Од Википедија — слободната енциклопедија
Филипишта
Φιλιππαίοι
Филипишта is located in Грција
Филипишта
Филипишта
Местоположба во областа
Филипишта во рамките на Гребен (општина)
Филипишта
Местоположба на Филипишта во Општина Гребен и областа Западна Македонија
Координати: 40°5′N 21°9′E / 40.083° СГШ; 21.150° ИГД / 40.083; 21.150
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребен
ОпштинаГребен
Општ. единицаФилипишта
Надм. вис.&100000000000012000000001.200 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно145
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Филипиштагребенско село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Во Отоманското Царство[уреди | уреди извор]

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Филим (Филипица) се води како чисто грчко село во Гребенската каза на Серфиџенскиот санџак со 37 куќи.[2]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 72.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]