Крија Вриси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крија Вриси
Κρύα Βρύση
Крија Вриси is located in Грција
Крија Вриси
Крија Вриси
Местоположба во областа
Крија Вриси во рамките на Гребен (општина)
Крија Вриси
Местоположба на Крија Вриси во Општина Гребен и областа Западна Македонија
Координати: 40°1′N 21°15′E / 40.017° СГШ; 21.250° ИГД / 40.017; 21.250Координати: 40°1′N 21°15′E / 40.017° СГШ; 21.250° ИГД / 40.017; 21.250
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребен
ОпштинаГребен
Општ. единицаТеодорос Зјакас
Надм. вис.&100000000000010200000001,020 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно0
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Крија Вриси (грчки: Κρύα Βρύση) — село во Грција, општина Гребен, област Западна Македонија, без жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Југозападно од Гребен, на околу еден километар југозападно од Тиста, по Граѓанската војна е подигната мала населба позната под името Крија Вриси (Студен Извор). Првпат е регистрирана во пописот од 1961 година како населба во изградба, а како таква, без население, е регистрирана и во пописите од 1971, 1981 и 1991 година.[2]

Пописи[уреди | уреди извор]

  • 1961 - 0 жители
  • 1971 - 0 жители
  • 1981 - 0 жители
  • 1991 - 0 жители

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Христов Симовски 1998, стр. 119.

Извори[уреди | уреди извор]

  • Христов Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. Скопје.