Горно Видиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горно Видиште
Άνω Εκκλησία
Горно Видиште is located in Грција
Горно Видиште
Горно Видиште
Координати: 40°9′N 21°16′E / 40.150° СГШ; 21.267° ИГД / 40.150; 21.267Координати: 40°9′N 21°16′E / 40.150° СГШ; 21.267° ИГД / 40.150; 21.267
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребен
ОпштинаГребен
Најм. вис.&10000000000000980000000980 м
Население (2011)[1]
 • Општ. един.25
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.51100
Повик. бр.24620

Горно Видиште (грчки: Άνω Εκκλησία) — село во Гребенско, Егејска Македонија, денес Грција. Според пописот од 2011 година селото брои 25 жители

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на околу 19 километри северозападно од градот Гребен. На 1 километар северозападно се наоѓа старото село Видиште.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото е основано во 1970-те години од жителите на старото село Видиште заради подобри комуникации и блискост со градот Гребен. Новото село Горно Видиште е сместено покрај регионалниот пат Агиос Космас – Гребен.[2]

Демографија[уреди | уреди извор]

Пописи[уреди | уреди извор]

  • 1981 - 17 жители
  • 1991 - 27 жители
  • 2001 - 79 жители
  • 2011 - 25 жители

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Официјално семрежно место на Агиос Космас“. Архивирано од изворникот на 2014-05-02. Посетено на 2017-03-26.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]