Ликокремасма

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ликокремасма
Λυκοκρέμασμα
Ликокремасма is located in Грција
Ликокремасма
Ликокремасма
Местоположба во областа
Ликокремасма во рамките на Гребен (општина)
Ликокремасма
Местоположба на Ликокремасма во Општина Гребен и областа Западна Македонија
Координати: 40°9′N 21°5′E / 40.150° СГШ; 21.083° ИГД / 40.150; 21.083Координати: 40°9′N 21°5′E / 40.150° СГШ; 21.083° ИГД / 40.150; 21.083
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребен
ОпштинаГребен
Општ. единицаСамарина
Надм. вис.&100000000000011000000001.100 м
Население (2011)[1]
 • Општ. един.раселено
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Ликокремасма (грчки: Λυκοκρέμασμα, Ликокремасма) — поранешно село во Гребенско, Егејска Македонија, денес во општината Гребен на Гребенскиот округ во областа Западна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото е сместено на надморска височина од 1.100 м, околу 30 км северозападно од градот Гребен, во непосредна близина на изворите на Жужелска Река.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Непосредно пред Втората светска војна селото било основано како сточарска населба од влашки семејства. Во пописот од 1940 г. селото е забележано со 33 жители. Во текот на Втората светска војна, жителите го напуштиле селото. По војната, селото не било обновено.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. 2,0 2,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 120–121.