Кипурѓо

Од Википедија — слободната енциклопедија


Кипурѓо
Κηπουρειό
Кипурѓо Κηπουρειό во рамките на Егејска Македонија
Кипурѓо
Κηπουρειό
Местоположба на Кипурѓо
Κηπουρειό во Егејска Македонија
Кипурѓо
Κηπουρειό на карта

Карта

Област Западна Македонија
Округ Гребен
Општина Гребен
Шифра во ЕЛСТАТ 1501050101

Кипурѓо или Кипурјо (грчки: Κηπουρειό, Кипурио) — село во Гребенско, Егејска Македонија, денес Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Кипарјо се води како чисто грчко село во Гребенската каза на Серфиџенскиот санџак со 116 куќи.[1]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 72.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]