Чурхли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чурхли
Άγιος Γεώργιος
Чурхли is located in Грција
Чурхли
Чурхли
Местоположба
Koinotita Abdellas.png
Координати: 40°11′N 21°24′E / 40.183° СГШ; 21.400° ИГД / 40.183; 21.400Координати: 40°11′N 21°24′E / 40.183° СГШ; 21.400° ИГД / 40.183; 21.400
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребен
ОпштинаГребен
Најг. вис.&10000000000000800000000800 м
Најм. вис.&10000000000000725000000725 м
Население (2011)[1]
 • Општ. един.452
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.51 100
Повик. бр.+30 24620
Рег. таб.ΡΝ

Чурхлигребенско село во Егејска Македонија, Република Грција. Според пописот од 2011 година во селото има 452 жители

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на околу 15 километри северно од градот Гребен. На север се граничи со селото Фуркач.

Историја[уреди | уреди извор]

Под Османлиското Царство[уреди | уреди извор]

Кон крајот на XIX век Чурхли е големо мешано гркојазично муслиманско-христијанско во Гребенската каза на Османлсикото царство. Според статистиката на Васил К’нчов во 1900 година во Чурхли (Зурхли, Џурхли) живеат 400 Валахади (гркојазични муслимани), 200 Грци христијани и 40 Роми.[2] Според статистика на грчкиот конзулат во Еласона од 1904 година во Τσούρχλι има 600 валахади и 400 Грци-христијани.[3]

Грчка окупација[уреди | уреди извор]

За времен на Првата балканска војна во 1912 година во селото влегуваат грчки војски и по Втората балканска војна во 1913 година Чурхли останува во Грција.

Во средината на 20-те години на минатиот век муслиманското население е иселено во Турција според Лозанскиот договор и на негово место се доселени Грци кои пребегнале од Турција. Во 1928 година селото е целосно христијанско со месни жители и новодојденци бегалци броејќи 124 семејства со вкупно 413 жители.[4]

Во 1927 година името на селото е сменето во Агиос Георгиос.

Демографија[уреди | уреди извор]

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 900 863 828 660 814 746 824 452
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Личности[уреди | уреди извор]

Познати личности родени во ова село се:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 275.
  3. Σπανός, Κώςτας. "Η απογραφή του Σαντζακίου των Σερβίων", in: "Ελιμειακά", 48-49, 2001.
  4. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.
  5. Μάνος, Νικόλαος. Αφανείς Γηγενείς Μακεδονομάχοι (1903-1913), Ι. Σ. Κολιόπουλος (επιστ. εποπτεία), Ι. Δ. Μιχαηλίδης – Κων. Σ. Παπανικολάου (επιμ.), Θεσσαλονίκη, Ε.Μ.Σ. – University Studio Press, 2008, стр.20

Надворешни врски[уреди | уреди извор]