Цурјака

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цурјака
Αετιά
Поглед на селото
Поглед на селото
Цурјака is located in Грција
Цурјака
Цурјака
Местоположба во областа
Цурјака is located in Гребен (општина)
Цурјака
Местоположба на Цурјака во Општина Гребен и областа Западна Македонија
Координати: 40°05′N 21°11′E / 40.083° СГШ; 21.183° ИГД / 40.083; 21.183Координати: 40°05′N 21°11′E / 40.083° СГШ; 21.183° ИГД / 40.083; 21.183
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребенски Округ
ОпштинаОпштина Гребен
Надм. вис.{{Пб/Грешка во изразот: Неочекуван број
 |1=Грешка во изразот: Неочекуван број
}}
1 100 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно34
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.51032
Повик. бр.+30 24620

Цурјака (грчки: Αετιά), Аетија; до 1927 г. Τσούργιακας, Цурјакас)[2]) – село во Република Грција, во општината Гребен, во областа Западна Македонија.[3] Во 2011 година селото броело 34 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на околу 25 км западно од градот Гребен, 3 км источно од Филипишта на надморска височина од 1.100 м, во источниот дел на планината Смолика, дел од планинската верига Пинд.[3]

Историја[уреди | уреди извор]

Во месноста Кастри се откриени остатоци од тврдина.[3]

За време на Османлиското Царство[уреди | уреди извор]

Селото е споменато како Цурјакас во ферман од 1717 година во тимарот на Мехмед-бег, со кое се определуваат границите со соседите. Во XVIII век заради албански наезди поголемиот дел од жителите на селото, заедно со оние на Москополе, Фурка, Зерма и Пирсојани се иселуваат и основаат село Пипилишта. Други се населуваат во Каракамен, во селата Црковјани и Ксироливадо. ]].[4]

Кон крајот на XIX век Цурјака е христијанско грчко село во западниот крај на Гребенската Каза на Османлиското Царство. Во 1806 година Франсоа Пуквил го споменува селото како „Шеркања“.[4]

Според статистиката на грчкиот конзулат во Еласона од 1904 година во Цурјакас живеат 27 Грци христијани.[5] Централната селска црква „Свети Николај“ е изградена во 1863 година, а обновена во 1880 година.

Во Грција[уреди | уреди извор]

За време на Првата балканска војна во 1912 година во селото влегуваат грчки трупи и за време на Втората балканска војна во 1913 година Цурјака станува дел на Кралството Грција.

Во 1927 година името на селото е сменето во „Аетја“ од αετός што значи орел, додека Цурјака има словенска етимологија од орел.[3]

Демографија[уреди | уреди извор]

Пописи[уреди | уреди извор]

Движењето на населението по години е следното[6]:

  • 1913 - 86 жители
  • 1920 - 21 жител
  • 1928 - 40 жители

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 109 8 0 0 32 49 48
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Τσούργιακας -- Αετιά
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 „Αβδέλλα“. Η πόλη και τα χωριά του Νομού Γρεβενών. Архивирано од изворникот на 2015-01-19. Посетено на 2017-03-29.
  4. 4,0 4,1 „Ιστορία“. Αετιά.
  5. Σπανός, Κώςτας. „Η απογραφή του Σαντζακίου των Σερβίων“, in: „Ελιμειακά“, 48 – 49, 2001.
  6. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. 1. Скопје. стр. 134.