Снихово

Координати: 40°01′N 21°26′E / 40.017° СГШ; 21.433° ИГД / 40.017; 21.433
Од Википедија — слободната енциклопедија
Снихово
Δεσπότης
Снихово is located in Грција
Снихово
Координати: 40°01′N 21°26′E / 40.017° СГШ; 21.433° ИГД / 40.017; 21.433
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребен
ОпштинаГребен
Најм. вис.&10000000000000660000000660 м
Население (2011)[1]
 • Општ. един.15
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.51100
Повик. бр.24620

Снихово (грчки: Δεσπότης, до 1927 година Σνίχοβο, Снихово[2]) — село во Гребенско, Егејска Македонија, денес Грција. Според пописот од 2011 година селото има 15 жители.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на околу 15 километри јужно од градот Гребен. Селскиот атар изнесува 27 км2.

Историја[уреди | уреди извор]

За време на Османлиското Царство[уреди | уреди извор]

Кон крајот на ХІХ век Снихово е грчко христијанско село во јужниот дел на Гребенската Каза на Османлиското Царство. Според грчкиот конзулат во Еласона во 1904 година во Снихово имало 125 Грци христијани.[3]

Во Грција[уреди | уреди извор]

За време на Првата балканска војна во 1912 година во селото влегуваат грчки трупи и за време на Втората балканска војна во 1913 година Снихово станува дел на Кралството Грција.

Во 1927 година името на селото е сменето во Деспотис, во превод Владика во чест на прогласувањето на митрополитот Емилијан Гребенски за национален маченик.[4]

Во 1970-1971 година управата на воената хунта во Грција создала ново село Агии Теодори, во кое постепено се селеле жителите на Снихово и на уште 6 околни села.[5]

Демографија[уреди | уреди извор]

Неговото население до 1913 веројатно го сочинувале Грци христијани. Во пописот од 1913 година евидентирани се 226 жители, во 1920 година 207 жители, а во 1928 година 195 жители[6].

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 225 301 166 110 99 59 36
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Стопанство[уреди | уреди извор]

Населението во селото произведува жито, тутун и други земјоделски производи, а делумно се занимава и со сточарство.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Σνίχοβο - Δεσπότης
  3. Σπανός, Κώςτας. "Η απογραφή του Σαντζακίου των Σερβίων", in: "Ελιμειακά", 2001, 48-49.
  4. „Εθνομάρτυρας Μητροπολίτης Γρεβενών Αιμιλιανός“. greveniotis.gr. Архивирано од изворникот на 2015-01-18. Посетено на 2017-03-21.
  5. Официјално туристичко семрежно место за Западна Македонија[мртва врска]
  6. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. 1. Скопје. стр. 130.