Прејди на содржината

Големо Серин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Големо Серин
Големо Серин во рамките на Егејска Македонија
Големо Серин
Местоположба на Големо Серин во Егејска Македонија
Големо Серин на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 1501010901

Големо Серингребенско село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Во Отоманското Царство[уреди | уреди извор]

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Мега Серина се води како чисто грчко село од мешана (муслиманска и православна) вероисповед во Гребенската каза на Серфиџенскиот санџак со 75 куќи.[1]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 73.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]