Прејди на содржината

Пикровеница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пикровеница'
Пикровеница' во рамките на Егејска Македонија
Пикровеница'
Местоположба на Пикровеница' во Егејска Македонија
Пикровеница' на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 1501010301

Пикровеницагребенско село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба

[уреди | уреди извор]

Историја

[уреди | уреди извор]

Во Отоманското Царство

[уреди | уреди извор]

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Бикровеница се води како чисто грчко село во Гребенската каза на Серфиџенскиот санџак со 76 куќи.[1]

Стопанство

[уреди | уреди извор]

Демографија

[уреди | уреди извор]

Општествени установи

[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости

[уреди | уреди извор]

Редовни настани

[уреди | уреди извор]

Личности

[уреди | уреди извор]

Култура и спорт

[уреди | уреди извор]

Иселеништво

[уреди | уреди извор]
  1. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 71.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]