Делвино (Гребенско)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Делвино
Делвино во рамките на Егејска Македонија
Делвино
Местоположба на Делвино во Егејска Македонија
Делвино на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 1501081001

Делвино — село во Гребенско, Егејска Македонија, денес Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

  • Делвински мост — стар мост кај селото, прогласен за споменик на културата

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]