Дурвуништа

Од Википедија — слободната енциклопедија


Дурвуништа
Дурвуништа во рамките на Егејска Македонија
Дурвуништа
Местоположба на Дурвуништа во Егејска Македонија
Дурвуништа на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 1501070401

Дурвуништа или Дервеништагребенско село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Во Отоманското Царство[уреди | уреди извор]

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Дервеништа се води како чисто грчко село во Гребенската каза на Серфиџенскиот санџак со 78 куќи.[1]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 72.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]