Горунаки

Координати: 40°0′N 21°41′E / 40.000° СГШ; 21.683° ИГД / 40.000; 21.683
Од Википедија — слободната енциклопедија
Горунаки
Νεοχώρι
Горунаки is located in Грција
Горунаки
Горунаки
Местоположба во областа
Горунаки во рамките на Гребен (општина)
Горунаки
Местоположба на Горунаки во Општина Гребен и областа Западна Македонија
Координати: 40°0′N 21°41′E / 40.000° СГШ; 21.683° ИГД / 40.000; 21.683
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребен
ОпштинаГребен
Општ. единицаВенци
Надм. вис.&10000000000000520000000520 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно116
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Горунаки — село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]