Лабаница (Гребенско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лабаница
Лабаница во рамките на Егејска Македонија
Лабаница
Местоположба на Лабаница во Егејска Македонија
Лабаница на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 1501050401

Лабаницагребенско село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Во Отоманското Царство[уреди | уреди извор]

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Лабаница се води како чисто грчко село во Гребенската каза на Серфиџенскиот санџак со 15 куќи.[1]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 72.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]