Гостун (Кожанско)

Координати: 40°7′N 21°32′E / 40.117° СГШ; 21.533° ИГД / 40.117; 21.533
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гостун
Πόρος
Гостун is located in Грција
Гостун
Гостун
Местоположба во областа
Гостун во рамките на Гребен (општина)
Гостун
Местоположба на Гостун во Општина Гребен и областа Западна Македонија
Координати: 40°7′N 21°32′E / 40.117° СГШ; 21.533° ИГД / 40.117; 21.533
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребен
ОпштинаГребен
Општ. единицаВенци
Надм. вис.&10000000000000580000000580 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно100
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Гостун — село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]