Турија (Гребенско)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Турија
Турија во рамките на Егејска Македонија
Турија
Местоположба на Турија во Егејска Македонија
Турија на карта

Карта

Население 589 жители жит.
(2021)
Шифра во ЕЛСТАТ 1501050301
Турија на Ризницата

Турија или Кранијагребенско село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Во Отоманското Царство[уреди | уреди извор]

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Кранја се води како чисто влашко село во Гребенската каза на Серфиџенскиот санџак со 220 куќи.[1]

Панорама на селото Турја. Фотографирано меѓу 1898-1912. Фотографија на браќа Манаки (оштетена плоча)

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Селото брои 589 жители, според пописот од 2001 година.

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 73.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]