Магер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Магер
Магер во рамките на Егејска Македонија
Магер
Местоположба на Магер во Егејска Македонија
Магер на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 1501030301

Магер — село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

  • Магерски мост — стар камен мост кај селото, прогласен за споменик на културата

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]