Смикси

Координати: 40°4′N 21°7′E / 40.067° СГШ; 21.117° ИГД / 40.067; 21.117
Од Википедија — слободната енциклопедија
Смикси
Σμίξη
Смикси is located in Грција
Смикси
Смикси
Местоположба во областа
Смикси во рамките на Гребен (општина)
Смикси
Местоположба на Смикси во Општина Гребен и областа Западна Македонија
Координати: 40°4′N 21°7′E / 40.067° СГШ; 21.117° ИГД / 40.067; 21.117
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребен
ОпштинаГребен
Општ. единицаСмикси
Надм. вис.&100000000000012200000001.220 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно454
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Смиксигребенско село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]