Вилија (село)

Координати: 40°07′N 21°19′E / 40.117° СГШ; 21.317° ИГД / 40.117; 21.317
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вилија
Οροπέδιο
Вилија is located in Грција
Вилија
Вилија
Координати: 40°07′N 21°19′E / 40.117° СГШ; 21.317° ИГД / 40.117; 21.317
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребен
ОпштинаГребен
Најм. вис.&10000000000000850000000850 м
Население (2011)[1]
 • Општ. един.110
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.51100
Повик. бр.24620

Вилија или Вилја (грчки: Οροπέδιο) — село во Гребенско, Егејска Македонија, денес Грција. Според пописот од 2011 година селото брои 110 жители

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 14 километри северозападно од градот Гребен. Атарот на селото зафаќа површина од 17 км2.

Историја[уреди | уреди извор]

За време на Османлиското Царство[уреди | уреди извор]

Кон крајот на XIX век Вилија е христијанско грчко село во северниот дел на Гребенската Каза на Османлиското Царство. Според грчкиот конзулат во Еласона во 1904 година Вилија има 130 Грци христијани[2]

Главната селска црква „Свети Архангели“ датира од 1864 година.

Во Грција[уреди | уреди извор]

За време на Првата балканска војна во 1912 година во селото влегуваат грчки трупи и за време на Втората балканска војна во 1913 година Вилија станува дел на Кралството Грција.

Во 1927 година името на селото е сменето во Оропедио.

Демографија[уреди | уреди извор]

Пописи[уреди | уреди извор]

Движењето на населениото по години е следното[3]:

  • 1913 - 399 жители
  • 1920 - 388 жители
  • 1928 - 409 жители

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 486 430 415 274 293 217 189 110
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Σπανός, Κώςτας. "Η απογραφή του Σαντζακίου των Σερβίων", in: "Ελιμειακά", 48-49, 2001.
  3. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. 1. Скопје. стр. 110.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]