Велони

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Велони
Βελόνη
Велони is located in Грција
Велони
Велони
Местоположба во областа
Велони is located in Гребен (општина)
Велони
Местоположба на Велони во Општина Гребен и областа Западна Македонија
Координати: 39°53′N 21°19′E / 39.883° СГШ; 21.317° ИГД / 39.883; 21.317Координати: 39°53′N 21°19′E / 39.883° СГШ; 21.317° ИГД / 39.883; 21.317
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребен
ОпштинаГребен
Општ. единицаГорѓани
Надм. вис.&10000000000000880000000880 м
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Велони (грчки: Βελόνη) — раселено село во Грција, општина Гребен, област Западна Македонија.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа северозападно од Балтино и југоисточно од Турија, на надморска височина од 880 метри, во североисточните пазуви на планината Хасија.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Изгледа дека неговото население е од влашко потекло. Во пописот од 1913 година е забележано со 11 жители,[2] во 1920 година има 8, во 1928 година 47, а во 1940 година 33 жители. Бидејќи настрадало во времето на Втората светска војна и во граѓанската војна, во пописот од 1951 година се води како напуштена населба, додека во 1961 година е евидентирано со 15, а во 1971 година со само два житела. Во пописите од 1981 и 1991 година селото е без жители. Населението отсекогаш се занимавало со сточарство.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Христов Симовски 1998, стр. 110.
  2. „Απαρίθμηση των κατοίκων των νέων επαρχιών της Ελλάδος του έτους 1913. Μακεδονία“. Архивирано од изворникот 2012-07-31. Посетено на 2012-07-31.

Извори[уреди | уреди извор]

  • Христов Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. Скопје.