Прејди на содржината

Туз

Од Википедија — слободната енциклопедија


Туз'
Туз' во рамките на Егејска Македонија
Туз'
Местоположба на Туз' во Егејска Македонија
Туз' на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 1501080201

Тузгребенско село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба

[уреди | уреди извор]

Историја

[уреди | уреди извор]

Во Отоманското Царство

[уреди | уреди извор]

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Туз се води како чисто грчко-муслиманско село во Гребенската каза на Серфиџенскиот санџак со 16 куќи.[1]

Стопанство

[уреди | уреди извор]

Демографија

[уреди | уреди извор]

Општествени установи

[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости

[уреди | уреди извор]

Редовни настани

[уреди | уреди извор]

Личности

[уреди | уреди извор]

Култура и спорт

[уреди | уреди извор]

Иселеништво

[уреди | уреди извор]
  1. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 73.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]