Нов Трабзон (Гребенско)

Координати: 40°12′N 21°28′E / 40.200° СГШ; 21.467° ИГД / 40.200; 21.467
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нов Трабзон
Νέα Τραπεζούντα
Нов Трабзон is located in Грција
Нов Трабзон
Нов Трабзон
Местоположба во областа
Нов Трабзон во рамките на Гребен (општина)
Нов Трабзон
Местоположба на Нов Трабзон во Општина Гребен и областа Западна Македонија
Координати: 40°12′N 21°28′E / 40.200° СГШ; 21.467° ИГД / 40.200; 21.467
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребен
ОпштинаГребен
Општ. единицаИраклеотес
Надм. вис.&10000000000000660000000660 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно29
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Нов Трабзон (грчки: Νέα Τραπεζούντα, Неа Трапезус) — село во Грција, општина Гребен, област Западна Македонија со 29 жители (2001).

Географија[уреди | уреди извор]

Нова населба изградена по Граѓанската војна е сместена североисточно од Гребен на само еден километар од старата населба Сувин, во која биле сместени бегалски семејства од Понт (Трапезунда) населени тука во 1923 година. Првпат е регистрирана како населба во пописот од 1961 година со 114 жители.[2]

Пописи[уреди | уреди извор]

  • 1961 - 114 жители
  • 1971 - 45 жители
  • 1981 - 51 жител
  • 1991 - 41 жител

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Христов Симовски 1998, стр. 124.

Извори[уреди | уреди извор]

  • Христов Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. Скопје.