Лочишно

Координати: 40°8′N 21°32′E / 40.133° СГШ; 21.533° ИГД / 40.133; 21.533
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лочишно
Λαγκαδάκια
Лочишно is located in Грција
Лочишно
Лочишно
Местоположба во областа
Лочишно во рамките на Гребен (општина)
Лочишно
Местоположба на Лочишно во Општина Гребен и областа Западна Македонија
Координати: 40°8′N 21°32′E / 40.133° СГШ; 21.533° ИГД / 40.133; 21.533
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребен
ОпштинаГребен
Општ. единицаВенци
Надм. вис.&10000000000000630000000630 м
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Лочишно — маало на селото Гостун во општината Гребен, Егејска Македонија, Република Грција, а порано одделно село.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]