Коприва (Гребенско)

Координати: 40°6′N 21°36′E / 40.100° СГШ; 21.600° ИГД / 40.100; 21.600
Од Википедија — слободната енциклопедија
Коприва
Κνίδη
Коприва is located in Грција
Коприва
Коприва
Местоположба во областа
Коприва во рамките на Гребен (општина)
Коприва
Местоположба на Коприва во Општина Гребен и областа Западна Македонија
Координати: 40°6′N 21°36′E / 40.100° СГШ; 21.600° ИГД / 40.100; 21.600
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребен
ОпштинаГребен
Општ. единицаВенци
Надм. вис.&10000000000000680000000680 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно264
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Коприва[2] (грчки: Κνίδη, Книди; до 1927 г.: Κόπριβα, Коприва[3]) — село во општината Гребен, Гребенски округ, во западниот дел на Егејска Македонија, денес во Грција. Населението брои 443 жители (2001).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Во некои извори, наречено и Коприо
  3. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Κόπριβα -- Κνίδη

Надворешни врски[уреди | уреди извор]