Коприва (Гребенско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Коприва
Коприва is located in Грција
Коприва
Коприва (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Коприва[1] (грчки: Κνίδη, Книди; до 1927 г.: Κόπριβα, Коприва[2]) — село во општината Гребен, Гребенски округ, во западниот дел на Егејска Македонија, денес во Грција. Населението брои 443 жители (2001).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]