Воденско (Гребенско)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Воденско
Воденско во рамките на Егејска Македонија
Воденско
Местоположба на Воденско во Егејска Македонија
Воденско на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 1501080901

Воденско — село во Гребенско, Егејска Македонија, денес Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Во Отоманското Царство[уреди | уреди извор]

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Воденско се води како чисто грчко село во Гребенската каза на Серфиџенскиот санџак со 48 куќи.[1]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 71.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]