Месолово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месолово
Μεσολούρι
Поглед на селото
Поглед на селото
Месолово is located in Грција
Месолово
Месолово
Местоположба во областа
Месолово во рамките на Гребен (општина)
Месолово
Местоположба на Месолово во Општина Гребен и областа Западна Македонија
Координати: 40°7′N 21°9′E / 40.117° СГШ; 21.150° ИГД / 40.117; 21.150Координати: 40°7′N 21°9′E / 40.117° СГШ; 21.150° ИГД / 40.117; 21.150
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребен
ОпштинаГребен
Општ. единицаМесолово
Надм. вис.&100000000000010200000001.020 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно33
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Месолово или Месолургребенско село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Во Отоманското Царство[уреди | уреди извор]

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Мисолури се води како чисто грчко село во Гребенската каза на Серфиџенскиот санџак со 34 куќи.[2]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 72.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]